• Lastekodu 48, Tallinn, 10144
  • Tel: +(372) 635 7752
  • E-mail: info@windair.ee

Additional information

Categories
Sotsiaal
Otsi
Back to addition info
05 - Jun - 2015

Õhutorustike puhastus

Mis on õhutorustike puhastus?

Siseruumide mikrokliima reostus ja ventilatsioonisüsteemide puhastus on vastastikuses seoses.

Siseruumide mikrokliima reostust tekitab paljude tegurite kombinatsioon, üks neist on õhukonditsioneerimis-ja ventilatsioonisüsteemide füüsiline seisund. Õhutorustike puhastuse peamine eesmärk on eemaldada nähtav mustus, näiteks tolm, praht ja niiskus sissepuhke-ja väljatõmbeventilatsioonisüsteemidest, et õhk ei puutuks saastatud pindadega kokku ventilatsioonisüsteemi läbides.

Mikroorganisme, mida ei saa alati avastada palja silmaga, näiteks baktereid ja seeni, eemaldatakse samuti puhastuse ning järgneva ventilatsioonisüsteemi desinfitseerimise abil. Mikroorganismid ilmuvad ventilatsioonisüsteemides harva, kuid nendele peab erilist tähelepanu pöörama, sest need võivad mõjuda mikrokliima kvaliteedile ning saada erinevate haiguste põhjuseks ruumis asuvatel inimestel. Need on niisugused haigused nagu allergia, gripp, " leegionäride haigus" ja isegi atüüpiline pneumoonia. Õhutorustike saastumised võivad asuda pehmes seisundis või olla seotud rasvaladestustega. Õhutorustikes, mida kasutatakse värske õhu sissevooluks on märgata peamiselt pehmeid ladestusi, need on tolm, õietolm ja muud. Väljatömbeõhutorustikes võivad asuda mõlemad saastumise tüübid. Toiduainete- ja tubakatööstusettevõtetes, teepakkimisvabrikutes olevad saastumised kujutavad ennast kobedat struktuuri, mida on kerge eemaldada vaakuumseadmete ja puhastusmasinate abil. Kondiitritööstusettevõtetes, köökides ja restoranides asuvad saastumised on tihti seotud rasvaladestustega ning nende puhastamiseks on vaja rakendada keerulisemaid meetodeid ja seadmeid. Viimastel aastatel Eestis areneb hoogsalt klimaatiline turg, üha rohkem kaasaaegseid ventilatsioonisüsteeme ilmub kodudes, kontorites ja tööstusettevõtetes. Seoses sellega pööratakse rohkem tähelepanu ventilatsioonisüsteemide hügieeni küsimustele, seadmetele ja tehnoloogiale ventilatsioonisüsteemide puhastamiseks. Mehaaniline ventilatsioonisüsteemide puhastamise viis on kõige efektiivsem.

Sellel viisil mustuse- ja tolmuosakesi eemaldatakse õhutorustiku pinnalt puhastusmasinate abil. Seejärel osakesed lenduvad õhuvooluga, mis on loodud vaakuumseadmete abil ja jõuavad filtriseadme sisse. Pärast filtreerimist õhk tuleb tagasi ruumi. Ventilatsioonisüsteemide puhastus nõest, loomavalkudest, rasvadest ja õlidest ja muust toimub järgmiselt: spetsiaalne lahus kantakse saastatud pindadele kasutades madalrõhupihusteid järgneva hoidmisega kuni täielikku imamiseni. Vajadusel niisutatakse pindasid veega. Hoidmise lõpus pundunud saast eemaldatakse puhastusaparaadi abil. Sealjuures võib rakendada nii tavalisi plastmassist harju kui ka terasetraadist harju. Kõvade saastumiste korral rakendatakse rasvaladestuste jaoks kraape. Kihistussaastumiste jaoks suurendatakse hoidmise aega ja kontsentratsiooni proportsionaalselt saastumispaksusele. Kõvade saastumiste korral kasutatakse leelispuhasteid. Puhastil ei ole erilist lõhna, see ei sisalda orgaanilisi lahusteid, ei kahjusta õhutorustiku materjali, puhasti on vähetoksiline ja antikorrosiooniline mustade ja värviliste metallide suhtes ning avaldab antibakteriaalset toimet.

1

Puhasti loob hüdrofoobset monomolekulaarse kihi objektide pindadel, mis lihtsustab tunduvalt järgneva saastumise eemaldamist. Standardsesse seadmete komplekti, mis on vajalik ventilatsioonisüsteemide puhastamiseks, kuuluvad järgmised seadmed: puhastusmasin, filtreerimisseade, vaakuumseade. Kõik filtreerimisseadmed, mis saadavad õhu tagasi ruumi, peavad olema varustatud peenikeste õhupuhastamise filtritega efektiivsusega 99.97% mikronisuuruliste osakeste jaoks. Uuringud, mis toimusid Soomes näitasid mehaanilise puhastuse eelist võrreldes teiste viisidega nagu nireline puhastus ja muu. Mehaaniline viis lubab korraldada iga keerukusega ventilatsioonisüsteemide puhastust ja desinfitseerimist ilma seadmete demonteerimiseta. Suuremõõduliste (kuni 1200 mm) õhutorustike korral käsutatakse pneumaatilise ajamiga seadet. See on eriti mugav kasutamiseks suurtes tööstusettevõtetes.

2

Tööd toimuvad ühes toiduaine tööstusettevõtes, mis spetsialiseerub poolfabrikaatide tootmisele. Ventilatsioonisüsteemide üldulatus oli 300 m, õhutorustike läbimõõt alates 200 kuni 600 mm. Ventilatsioonisüsteem oli ekspluateeritud 2-5 aastat ilma puhastuseta. Uurimine näitas, et jahuladestus, jahulao ja poolfabrikaatidetsehhi väljatõmbe ventilatsioonisüsteemides ületas 3 cm, tolmuladestus hakklihatootmisetsehhi sissepuhke- ja väljatõmbeventilatsioonisüsteemides ületas 0.5 cm. Ventilatsioonisüsteemide puhastus võttis brigaadil (kolm inimest) 38 tundi aega. Ladestuste kaal, mida eemaldati õhutorustikest moodustas üle 50 kg.

Pärast kõikide tööde lõpetamist firma spetsialistid korraldasid ventilatsioonisüsteemide seadistamise ja mõõtsid müra- ja tolmutasandeid.

3


Hallitusseened levivad niisketes ja halvasti ventileeritud piirkondades. Lisaks sellele, et hallitusseened kahjustavad materjale on erinevad hallitusseene liigid tervistkahjustava toimega. Eriti suurt ohtu kujutavad vesiavariid ja kustutusveed puitmajadele ja –konstruktsioonidele. Mitmed hallitusliigid on inimese tervisele eluohtlikud!! Seega avastanud võimalikud hallituskolded, tuleb selle likvideerimisega võimalikult kiiresti tegeleda. Teostame kõik vajalikud tõrje-, ehitus- ja koristustööd. Omame seadmeid ja kogemusi antud probleemide likvideerimiseks ja hilisemaks töötluseks. Teostame vesiavariide-, uputuste-, tulekahjude kustutusvee- kahjustuste likvideerimist ja järeltöötlust. Meiepoolse teenusega tagate endale kuivad ja kahjustuste vabad pinnad kiirelt ja soodsalt.

Kontakt

Ettevõtte: Windair OÜ
Reg.nr: 11228226
Aadress: Lastekodu 48,
Tallinn, Eesti, 10144
Tel .: +(372) 635 7752
Mob.: +(372) 5822 4263
Fax.: +(372) 607 0193
E-mail: info@windair.ee
Call Now Button