VENTILATSIOONI MÕÕDISTAMINE
WindAir OÜ pakub kontrollmõõtmisi erinevat tüüpi asutustele, et kontrollida süsteemi õiget toimimist ning pakkuda välja lahendusi probleemide lahendamiseks või süsteemide juurde või ümberehitusteks.
Ruumide ventileerimine teenib alati üht eesmärki – ruumi õhu kvaliteedi parandamine. On mitmeid saasteallikaid, mille tõttu õhk ruumis halveneb – väljahingatav süsihappegaas, veeaur, higi ja muud lõhnad, sigaretisuits, toiduvalmistamise lõhnad, kontoriseadmed, sisustusmaterjalidest lenduvad ained, hallitus, tolm, maapinnast immitsev radoon.
Enamiku neist säästeallikate puhul tunnetab ruumisviibija erinevust värske õhuga. Ruumisviibijate endi väljahingatav süsihappegaas on kõige märgatavam ja sagedasem õhusaaste. Selle tõttu käsitletakse seda peamise õhu kvaliteedi näitajana, millest lähtuvalt juhtida ruumide ventileerimise intensiivsust. Süsihappegaasi kontsentratsiooni on ka suhteliselt lihtne mõõta. Kõige parem on siseõhu kvaliteeti mõõta maksimaalse püsiva koormuse ajal – eramus magamistoas öö jooksul; koolis ja lasteaias tundide ajal; büroos tööpäeva jooksul.
Süsihappegaasi sisaldusega on tavaliselt korrelatsioonis ka õhuniiskus – inimkeha pinnalt aurub alati vett ning inimtegevus (söögitegemine, pesemine jne) tekitab veeauru. Õhukvaliteedi osas on tähtis tegur ka temperatuur – näiteks ebasobivalt paigaldatud värskeõhuklappide korral võib õhutemperatuur langeda ebasoovitavalt madalale.
Ventilatsiooni mõõdistamine on vajalik:
1. Et tagada normeeritud õhuvahetus
2. Säilitada minimaalne müratase
3. Lähtuda energiasäästlikkusest
4. Juhul, kui ventilatsiooni mõõdistamine ei ole professionaalselt teostatud, ilmnevad järgmised tagajärjed:
• Kehv enesetunne
• Toidulõhnad eluruumides
• Liigne õhukiirus
• Temperatuuri erinevused
• Niiskuskahjustused
• Sisse ajavad ahjud, kaminad
• jne
Ventilatsiooni mõõdistamisel kasutatavad metoodikad
Mõõte-ja reguleerimistööde läbiviimisel juhindutakse EVS-EN 12599 „ Hoonete ventilatsioon. Katseprotseduurid ja mõõtmismeetodid paigaldatud ventilatsiooni- ja õhukonditsioneerimissüsteemide üleandmiseks“
1.Õhuvoolu mõõtmine kinnise ava puhul
2.Õhuvoolu mõõtmine avatud ava puhul